Endüstriyel Fırın
| | | | | |

Doğru Fırın Doğru Sonuç

Endüstriyel Fırın Seçimi

Endüstriyel fırın seçimi üretim yapan mutfaklar için en önemli unsurlardan biri olduğu gibi, karar vermesi de bir o kadar zordur. Bu makalemizde sizler için karar vermenizi kolaylaştıracak bazı temel bilgiler paylaşalım istedik. Doğru fırını seçebilmek doğru sonuca ulaşmanın püf noktalarından biridir. Endüstriyel fırınlar mutfakların en pahalı cihazlarındandır. Peki endüstriyel fırınlar bu maliyeti hak ediyor mu? İyi bir marka tek tercih sebebi olabilir mi? Hangi özellikler sizin için önemli? Aklınıza takılanları bu yazımızda açıklıyoruz.

Endüstriyel fırınlar çok yönlü, yetenekleri saymakla bitmeyen fırınlar. Son kullanıcının işini kolaylaştırmak için her gün yeni özellikler eklenerek tekrar tekrar güncelleniyorlar. Fırınlar artık buharlı pişirme, ızgara ya da kuru pişirme yapabiliyorlar. Pişirilecek ürünün çeşidine göre geliştirilmiş özelliklere sahip fırınlar tercih ettikleriniz olmalı ki, doğru sonucu her üründe yakalayabilesiniz.

Fırın Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Öncelikle ürün tercihi yaparken ne pişirileceği ve hangi kapasitede bir mutfak için pişirim yapılacağı belirlenmelidir.
  • İşletmede eğer unlu mamul pişirimi yapılacak ise 40×60 cm euronorm ebatlarındaki tepsilere uyumlu fırınlar tercih edilmelidir.
  • Eğer işletmede yemek ağırlıklı bir menü var ise gastronorm küvetlere uyumlu ürün tercih edilmelidir. İhtiyacınıza göre GN 2/1 veya GN 1/1 gibi gastronom standartlarına uyumlu konveksiyonlu fırın modelleri en çok tercih edilenler arasındadır.
  • Fırının büyüklüğü işletmenin hedeflediği kapasitenin altında kalmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Kapasitesi yüksek işletmelerde tepsi sayısı fazla olan fırınlar tercih etmelidir.

Elektrikli Fırın Mı Gazlı Fırın Mı?

Gazlı fırınlar ve elektrikli fırınlar arasında özellik olarak çok büyük bir fark yoktur. Ancak yoğun ve sürekli çalışan fırınların gazlı tercih edilmesi, işletme giderlerini düşürmek açısından avantajlı olacaktır. Eğer yüksek kapasiteli mutfak için hizmet verilmiyor ise elektrikli fırınların kullanımı daha pratik ve karlı olacaktır.

Konveksiyonlu Fırın Nedir? Seçilmeli mi?

Konveksiyonlu fırın ürettiği ısıyı bir yada birkaç fan ile fırının içerisinde döndürerek pişirme yapan fırınlardır. Bazı özel ürünler dışında neredeyse tüm pişirimlerde konveksiyonlu fırınlar kullanılabilir. Konveksiyonlu fırının teknik özelliklerine göre fan hızının kontrol edilebildiği modeller bulunmaktadır.

Buharlı fırın nedir? Ne zaman Seçilmelidir?

Buharlı fırınlar şebeke suyuna bağlanarak içerisine su alırlar. Aldıkları suyu yüksek ısı ile buhara dönüştürerek yiyeceğin öz suyunu kaybetmeden pişmesini sağlarlar. Bu özellik sayesinde birbirinden lezzetli ve görseli çok güzel rengini kaybetmemiş yemekler pişirebilirsiniz.

Fırın Temizliği

Fırın temizliği yine endüstriyel mutfakların dikkat etmesi gereken ve denetlemelerde incelenen önemli unsurlardandır. Temizlik için farklı çözümler bulmak mümkün ancak teknolojinin bizlere sunduğu kendi kendini temizleyen fırınlar var. Gün sonunda yada ihtiyaç duyduğunuz anda bir tuşla fırınınız kendi kendini temizleyebilir. Hatta deterjanını bile kendisi uygun ölçekte çekerek iç yüzeyini hiç çizmeden pırıl pırıl yapar. Bu özellik ilk yatırım maliyetinde belki yüksek gelebilir ancak unutmayın ki işçilikten ve Endüstriyel fırının ömründen kazanacağınız süre bunu fazlasıyla karşılayacaktır.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Pastanelerin tercih edebileceği fırınlarımız:

Pastane Fırını Patisserie Fırın

Restoranların tercih edebileceği fırınlarımız:

Öztiryakiler Rational Fırın

Tüm soru ve ihtiyaçlarınız için www.cafemarkt.com adresimize girerek, info@cafemarkt.com mail adresimize mail göndererek ya da +90212 514 51 21 no’lu telefonumuzu arayarak deneyimli satış ekibimizden destek ve hizmet alabilirsiniz.

Similar Posts