Ana Sayfa / Gastronomi / Vakumlu Pişirme (Sous-Vide) Nedir?
Vakumlu Pişirme (Sous Vide) Nedir?
Vakumlu Pişirme (Sous Vide) Nedir?

Vakumlu Pişirme (Sous-Vide) Nedir?

Gün geçmiyor ki gastronomi dünyasında popüler yeni bir teknik olmasın. Ülkemizde çok fazla yaygın bir pişirme yöntemi olmasa da sous vide yani vakumlu pişirme avrupa da pek çok ülkede ve ABD de oldukça popüler. Yine de sous vide olarak pişmiş bir yiyeceğin lezzetine ulaşmak isterseniz ülkemizde bazı niş restoranlarda bu yiyecekleri bulmanız mümkün.

Vakumlu Pişirme (Sous Vide) Nedir? Nasıl Yapılır?

Vakumlu Pişirme (Sous Vide) Nedir?
Vakumlu Pişirme (Sous Vide) Nedir?

Sous vide fransızca olup kelime olarak vakum altında demek. Yani yiyecekleri vakum altında iken pişiriyorsunuz. Bu iş için tasarlanmış ısıya dayanıklı poşetler var ve pişirmek istediğiniz her ne ise, et, balık, sebze bu poşetlere koyuyorsunuz ve kapatıyorsunuz. Sous vide pişirim için hazırlanmış vakumlu gıda pişirme cihazı ile istenilen kıvamda pişiriyorsunuz.

Oldukça basit bir pişirim yöntemi var. Vakumlu gıda pişirme cihazını su dolu bir kaba monte ediyorsunuz. Bu cihazlar farklı ayarlara sahip. Ancak temel olarak ayarlanan ısıda vukum halindeki poşetin içerisindeki ürünü ideal olarak pişiriyor.

Vakumlu Pişirmenin Avantajları Neler?

  • Şeflerin vakumlu pişirme yöntemini tercih etmesinin ilk sebebi pişirilen ürünün tüm sürecine hakim olmak. Yani başarılı bir pişirim neredeyse garanti diyebiliriz. Diğer tüm pişirme yöntemleri tecrübe ve pişirim sürecindeki gözlemlere dayanırken; vakumlu pişirme yani sous vide pişirimde ürünün iç ısısını takip edebildiğiniz için çiğ kalan ya da istenilen kıvamdan farklı bir kıvamda pişen ürünler ile karşılaşmak mümkün değil. 
  • Vakumlu pişirmenin bir diğer avantajı ise ürünleri marine yaparak poşetlere koyabilir ve daha sonra hali hazırda marineli olarak beklemiş eti yine aynı marine içinde pişirerek lezzetine lezzet katabilirsiniz.
  • Sous vide pişirme yaparken birden fazla ürünü aynı zamanda aynı kapta pişirebilirsiniz ve hepsi farklı aromalara sahip olabilir üstelik koku yada tatları birbirine karışmadan .
  • Sous vide pişirimde çok sayıda tencere, tava kirletmekten uzak bir pişirim yaparsınız. 
  • Sous vide pişirim bazı pişirme tekniklerine göre sağlık açısından da idealdir. Ateş ile yiyeceğin teması yoktur.

 

  Vakumlu Pişirme Cihazı Satın Al     

Vakumlu pişirme cihazları ile ilgili satın alma talepleriniz ve satış sonrası destek için bizlere satis@cafemarktcom mail adresimizden (0850) 811 12 23 no’lu telefon numaramızdan ya da www.cafemarkt.com web sitemiz üzerinden online chat hizmetimizi kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımızı okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir