| |

YouTube’da Yemek Kanalı Açmanın İpuçları

YouTube’de yemek kanalı açmanın ipuçları adlı yazımızda püf noktalarını ve doğru çekim tekniklerini paylaşacağız. YouTube son yılların en çok ziyaret edilen bilgi kaynaklarından biridir. Milyonlarca video barındıran havuzunda merak ettiğiniz her şeyi bulabildiğiniz uygulama aynı zamanda bilgi paylaşan insanlara para kazandıran bir iş haline de gelmiştir. 

Youtube Şefi Olmak

Yemek programları, bilgilendirici videolar, yemek vlogları gibi birçok yemek video içeriği yüksek izlenme oranlarına kavuşmaktadır. Özgün yemek ve içerik üreten ve kaliteli çekim yapan şefler milyonlarca izlenmeye ulaşarak yüksek miktarda hayran kitlesine sahip olabilmektedir.

Sosyal medya pazarlamasın restoranlara ve menülere dikkat çekmede çok önemli bir rol oynar. Fakat kişisel olarak şefliğinizi tanıtmak için Youtube en ideal portal denebilir. Youtube’da yemek kanalı açmak, kendi yemek programınızı başlatmak ve yüksek izlenmelere sahip olmak için istikrar ve doğru bilgi yeterli olacaktır.

YouTube’da Yemek Kanalı Açma

YouTube’da Yemek Kanalı Açmanın İpuçları

Yemek kanalı açmadan önce yapacağınız ön hazırlık ve uzun vade planınız kanalınızın gidişatını çok etkileyecektir. Programınızı yapmadan önce başarılı olmuş muadil programları bolca izleyerek konseptinizi belirleyebilirsiniz.

Örnek tarifler, çekim teknikleri, program diliniz oluştuktan sonra her adımına uyacağınız güçlü bir program ile kısa zamanda çok sayıda insana hitap edebilirsiniz.

Kaliteli içerik hazırladıktan sonra teknik konularda karar vererek videonuzu en ilgi çekici şekilde çekmeniz gerekmektedir. Renkli, cıvıl cıvıl dekorlarda yapacağınız orijinal tariflerle ilgi çekmemeniz mümkün olmayacaktır.

İçeriklerinizi yükledikten sonra sosyal medya kanallarında ve arama motorlarında doğru pazarlama da izlenme oranınızı artırır. Kanalınızı tanıtan sosyal medya hesapları açarak içeriklerinizin uygun hallerini yayınlayıp reklam destekli paylaşımlar yapabilirsiniz.

Yemek Videoları Nasıl Yapılır?

Bir YouTube yemek programı başlatmak için izleyicilerinizin kendi mutfaklarında takip edebilecekleri yüksek kaliteli videolar hazırlamanız gerekir.

Yemek pişirme videoları çekmek için ihtiyaç duyacağınız ekipmanlardan bazıları şunlardır:

Kamera: Telefonunuz veya dijital kameranız olsun, tarifinizin videolarını çekmek için yüksek kaliteli kayıt kapasitesine ve dahili depolamaya sahip bir cihaza ihtiyacınız olacak.

Tripod: Çekiminizi sabit ve doğru açıda tutmak için, çekim yaparken cihazınızı tutabilecek ayarlanabilir bir tripod kullanın.

Aydınlatma: İzleyicilerin tarifinizin ayrıntılarını görebilmesi için profesyonel görünümlü videoların iyi aydınlatılması gerekir. Mutfağınızın kameranız için yeterince iyi aydınlatıldığından emin olmak için halka ışıklar veya profesyonel stüdyo aydınlatması kullanabilirsiniz.

Mikrofon: Çoğu kamerada dahili mikrofon bulunur, ancak profesyonel bir seçenek kadar net olmayabilirler. Videolarınıza dış ses ekliyorsanız, harici bir mikrofon kayıt kitinize harika bir katkı olacaktır.

Pişirme Malzemeleri: Videonuz üzerinde çalışmaya başlamadan önce pişirme malzemelerinizin temiz ve toplanmış olduğundan emin olun. Bu, filme alma sürecinin sorunsuz çalışmasını sağlar ve profesyonel bir bitmiş ürünün üretilmesine yardımcı olabilir.

YouTube’da Yemek Kanalı Açma

Yemek Videoları Çekim Aşamaları

Pişirme malzemelerinizi hazırladıktan sonra doğru sıralama ile çekim yapmanız önemlidir. YouTube’da yemek kanalı açma 
Tarif adımlarının yanında malzemelerin detay görüntülerini çekmeniz de faydalı olacaktır. Her adımı doğru sıra ile detaylı bir şekilde çekmeniz izlenme oranınızı artıracaktır.

Günün sonunda yemeğinizin son halini mutlaka en iyi şekilde göstermeniz gerekmektedir. Video kapak fotoğrafı belirlerken de ayrı bir fotoğraf çekimi yaparak videonuzun çekiciliğini artırabilirsiniz.

YouTube için İçerik Nasıl Oluşturulur?

Sadık bir abone tabanı kazanmak için haftada en az bir video yüklemeniz gerekmektedir. İstikrar abone ve izlenme oranınızı artırır. Kanalı açmadan önce hazırlayıp depolayacağınız videolar sayesinde sıkışmadan kaliteli çekim yapabilirsiniz.

Trendleri takip etmek de içerik üretmeniziz hızlandıracaktır. İnsanların ne izlediğini görmek için rakiplerinizin kanallarını ve YouTube’un trend sayfasını takip ederek içerik fikirleri edinebilirsiniz. Ancak, her zaman olduğu gibi, orijinal içerik oluşturmak için bu kavramlara kendi yorumunuzu katmanız gerekir.

İzleyicilerinize ne öğrenmek ve ne izlemek istediklerini sorun. Abonelerinizle kurduğunuz ilişki çok izlenen video fikirlerine sahip olmanızı sağlar. Yorum ve mesajlara yanıt vererek etkileşiminizi artırabilirsiniz.

YouTube’da Yemek Kanalı Açma

  1. Kullanıcıları Beğenmeye ve Abone Olmaya Teşvik Edin

Video içerisinde kullanacağınız hatırlatıcılar izleyicilerinizi harekete geçirir. YouTube’un algoritması, çok sayıda beğeni ve görüntülemeye sahip videoları tercih eder, bu nedenle yüksek katılım oranları, diğer kullanıcıların “önerilen” yayınlarında ve hatta trend olan sayfasında öne çıkmanıza yardımcı olabilir.

  1. Diğer YouTube İçerik Oluşturucularıyla İşbirliği Yapın

Diğer YouTube içerik üreticileri ile iletişim kurup projeler oluşturun. Çoğu zaman “ortak çalışmalar”, her bir YouTuber’ın kanalı için, ziyaret eden kullanıcının diğerinin izleyici kitlesini görebileceği bir video oluşturmayı içerir. Bu, tamamen yeni bir izleyici grubuyla etkileşim kurmanıza ve diğer içerik oluşturuculardan öğrenmenize olanak tanır.

Bu bilgiler ışığında YouTube’da yemek kanalı açma, içerik üretme, reklam yapma artık çok daha verimli olacaktır. Zaman zaman profesyonellerden alacağınız yardımlar da kanalınızın kalitesini artırmaya yardımcı olacaktır.

Yemek fotoğrafçılığının püf noktalarını incelemek için tıkla; https://blog.cafemarkt.com/yemek-fotografciligi-icin-onemli-6-ipucu/

Cafemarkt YouTube sayfasını incelemek için linke tıklayın; https://www.youtube.com/@Cafemarkt

 

Siteyi Ziyaret Et! 

 

Similar Posts