Ana Sayfa / Yemek Tarifleri / Filtre Kahve Nasıl Yapılır?
filtre kahve nasil demlenir

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve yapımı için kullanılabilecek birçok farklı seçenek bulunmaktadır. Filtre kahve ürününü 1908 yılında Melitta Bentz isimli Almanyalı mucit icat etmiştir. Filtre kahve makinesinin buluşunda en önemli etken kahve içerken ağza gelen telvelerin insanları rahatsız etmesidir. Herhangi bir uzmanlığı olmayan Melitta Bentz isimli mucit, tamamen kendi ev şartlarında filtre kahveyi üretmiştir. Elbette filtre kahvenin serüveni bununla sınırlı kalmamıştır. Melitta Bentz önderliğinde başlayan filtre kahve serüveni, farklı markalarca geliştirilmiştir. Bu sayede filtre kahve günümüze ulaşmıştır.

Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin filtre yardımıyla telvesi kalmayacak şekilde süzülerek demlenmesi sonucu hazırlanan bir kahve türüdür. Dünyada en yaygın kahve içimi metotlarından birisidir. Ülkemizde ise yeni yeni yaygınlaşmaya başlamıştır. Filtre kahve yapımı için kullanılabilecek seçenekler şu şekildedir:

 • Filtre Kahvesi
 • French Press
 • American Press
 • Chemex
 • Dripper

Filtre Kahve Makinesi ile Filtre Kahve Demleme

Filtre kahve makinesi kullanmak, filtre kahve yapımının tavsiye ettiğimiz yöntemlerinden birisidir. Filtre kahvenin tadını doya doya çıkarmak ve gerçek bir filtre kahve deneyimi yaşamak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Öncelikle bir filtre kahve makinesi edinmeniz gerekmektedir. Piyasada bulunan filtre kahve makinelerinin kaliteleri birbirinden farklılık göstermektedir. Kaliteli bir kahve makinesinden alacağınız filtre kahve makinesi tadı ile aynı kalitede olmayan bir makineden alacağınız tat elbette aynı olmayacaktır.
 • Filtre kahve makinesi için sizlere önerimize https://www.cafemarkt.com/filtre-kahve-makineleri?stock=1&brand=104 linkine tıklayarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Otomatik kahve makineleri, güne kahvesiz başlayamayan ve gün içerisinde zinde kalmak isteyen herkesin en büyük yardımcıları olacaktır. Siyah ve gri seçenekleri şık tarzınızı koruyacak kahve makineleri, iş yerinizden evinize kadar her yere uyum sağlayacaktır.
 • Kahve makinenizi edindikten sonra yapmanız gereken ilk adım su haznesini su ile doldurmak olacaktır. Yaşanılan bölgeye göre değişiklik göstermekle birlikte ülkemizde genellikle musluk suları kireçlidir. Sizin de musluğunuzdan akan su kireçliyse, daha önce suyu kaynatmanız veya hazır su kullanmanız güzel bir kahve deneyimi yaşamak için önemli bir seçenek olacaktır. Kireçli su, filtre kahvenizin tadını bozarken makinenize de zarar verecektir.
 • Su haznesini doldurduktan sonra ikinci adımda kahve filtresini yerleştirmeniz gerekecektir. Makinelerin içerisinde genellikle filtre bulunmaktadır. Ancak her kullanımda bu filtreyi temizlemek gerekecektir. Filtrenin düzenli olarak temizlenmemesi kahve kokusunun makineye sinmesine ve kahvenin tadının bozulmasına sebep olacaktır. Bu sebeple en doğrusu tek kullanımlık kağıt filtreler edinmeniz olacaktır. Kağıt filtreleri kullandıkça atıp yenisini takarak çok daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.
 • Filtreden sonra kahvenizi makineye koymanız gerekmektedir.
 • Ardından makinenizin ayarını yaparak kahvenizin hazırlanmasını beklemeniz gerekecektir. Kahveniz demlendikten sonra filtre kahvenizi fincanınıza alarak tadını çıkarabilirsiniz.

Filtre kahve makinesi satın almak için tıklayın! 

Dripper Filtre Kahve Yapımı

Damlama yöntemi ile filtre kahve yapımı için tercih edebileceğiniz ekipman damlama kahve ekipmanıdır. https://www.cafemarkt.com/kahve-damlama-kettle?brand=104 linkinden edinebileceğiniz bu ekipmanlar kahve çekirdeklerinin hazneye eşit yayılmasını sağlayacağı için kahve deneyiminizde çok daha yüksek bir kalitede olacaktır. Üçüncü nesil kahve ekipmanları arasında filtre kahve için hazırlanmış kahve çekirdeklerinin aromasının çok daha yüksek bir seviyede hissedilmesi ile en beğenilen metotlardan birisi damlama kahve ekipmanı olmuştur. Bu işlemde koni şeklinde bulunan kahve filtresinde damlama yöntemi ile kahve demlenmektedir. Kaliteli bir kahve makinesi edinmek bu aşamada oldukça önemlidir. Isı ve saat ayarı özellikleri ile sunulan damlama kahve ekipmanları yalnızca işletmeler ve baristalar için değil, ev kullanımı için de en ideal kahve ekipmanı seçeneklerinden birisi olacaktır.