Ana Sayfa / Genel / Espresso ile Filtre Kahve Arasındaki Fark Nedir?
blank

Espresso ile Filtre Kahve Arasındaki Fark Nedir?

Kahve içmek çoğu insan için bir tutkudur. Sabahları işe başlamadan önce içilen bir fincan kahve daha zinde olarak güne başlamanızı sağlar. İster Türk kahvesi olsun ister filtre kahve olsun, kahve aynı zamanda bir sosyalleşme aracıdır. Arkadaşlarla içilen bir fincan kahve damaklarda lezzetiyle yer edindiği gibi kahve yudumlanarak edilen sohbetler de zihinlere eşsiz bir keyif verir. Birbirinden farklı çeşidi olan bu lezzetli içeceğin en çok tercih edilen türlerinden; espresso ile filtre kahve, hem evlerde hem de kafelerde çokça tüketilir. Peki, günün hemen hemen her saatinde içilen espresso ve filtre kahve arasındaki fark nedir?

Espresso Nedir?

Temel tanımlarla başlayalım. Espresso, boyut olarak küçük ve tadı kuvvetli olan bir fincan kahve hazırlama yöntemidir. Espresso, oldukça yüksek bir basınç ve hızda kahve telvesinden sıcak su itilerek üretilir. Bu yüzden özel bir makine ile espresso yapmak gerekir. Espresso yüksek sıcaklıkta demlenerek basınçlı su ile öğütülmüş kahve eklenerek hazırlandığı için filtre kahveye göre aroması ve lezzeti daha yoğun aynı zamanda daha konsantredir. Metal filtre nedeniyle içinde daha yüksek miktarda çözünmüş kahve bulunduğundan, filtre kahveden biraz daha kalındır. Espressonun yüzeyinde genellikle krema adı verilen ve esasen kahveden elde edilen yağlarla karıştırılmış karbondioksitten oluşan hafif bir köpük tabakası vardır. Krema, espresso makinesinin yüksek basıncının, suyu kahve diskinden geçirmesi ve kavurma işlemi sırasında çekirdeklerde biriken karbondioksit ile karışması nedeniyle oluşur.

blank

Filtre Kahve Nedir?

Filtre kahve, evde ya da ofisinizde yapma olasılığınız çok daha yüksek olan kahve türüdür. Filtre kahve, genellikle orta dereceli öğütülmüş kahve üzerine sıcak su akıtılarak yapılır, genellikle yaklaşık çok ince kıvamda öğütülür. Kahve bir kağıt filtreye yerleştirilir ve su, bir makine tarafından otomatik ya da manuel olarak geçirilir. Süzme demleme yöntemi olarak bilinen bu yöntemde su telveler arasında hareket ederek lezzet kazanır. Filtre kahvenin yoğunluğu daha berraktır. Bunun nedeni yüksek basınca uğramadan, suyun kahve taneciklerini, yağını ve kokusunu absorbe etmesidir. Filtre kahvenin asiditesi düşüktür. Genellikle french press kullanılarak demlenen filtre kahveler hazırlanması kolay lezzetli içeceklerdir. Espresso ile filtre kahve arasındaki farklardan en belirgini tat farkıdır. Filtre kahvenin içini espressoya göre daha yumuşaktır.