Ana Sayfa / Endüstriyel Temizlik Malzemeleri / COVID-19’a Karşı UVC Fan Hava Temizleyici
blank

COVID-19’a Karşı UVC Fan Hava Temizleyici

Aralık 2019’da solunum yolu enfeksiyonu semptomlarıyla ortaya çıkan, Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandeminin ilan edilmesine sebep olan coronovirüs salgınından sonra yaşam şeklimizi büyük ölçüde değiştirdik. Tüm dünya hijyene ve insanlarla olan alışverişlerine çok daha dikkat eder duruma geldi. Sosyal mesafeler oluştu, selamlaşma, yeme içme ve birçok temel ihtiyacımızı giderme şeklimiz büyük ölçüde değişti.

Gündemde olan Covid 19 virüsünden korunabilmek için birçok tedbir alınıyor. Kişisel olarak alınan tedbirlerin yanı sıra büyük işletmelerde, okullarda ve özellikle hastanelerde virüsün yaşamasını engellemek için önemli tedbirler alınması gerekiyor. Sağlık çalışanlarının geçirdiği bu zor günlerde onlara destek olmak, kurallara uymak ve virüsün yayılmasını önlemek bir vatandaşlık görevi haline geldi.

Büyük işletmelerin alması gereken önlemlerden en önemlisi mekan içi hava sirkülasyonunu sağlamaktır. Hava temizlemesini sağlayan çeşitli sistemler bulunuyor. Çalışmak durumunda olan ve risk barındıran tüm işletmelerde zorunlu hale gelen havalandırma sistemi kuralı sayesinde toplu alanların hijyeni sağlanabiliyor. UV-C hava sirkülasyonu fanı havalandırma teknolojiler arasında yüksek başarıya sahip ürünlerden biri.

Havayı Temizleme Başarısı %99,9

Ultraviyole radyasyonun biyolojik etkileri uzun süredir bilinmektedir. Radyasyon dalga boyuna göre ne kadar küçükse şiddeti o kadar fazla olmaktadır. Atmosfer tarafından emilen ve yeryüzüne ulaşamayan UVC yapay kaynaklarla üretilir. Radyasyon civalı lambalar veya ışık yayan diyot lambaları tarafından üretilerek su kaynaklarının bakteri, virüs ve küften arındırılmasını sağlar. Bu yapay kaynakların ortamda hasta ya da personel varken kullanılması sakıncalıdır. Açık sistemler bu nedenle yoğun mekanlar için uygun değillerdir.
Pandemi döneminde verimli olarak kullanılacak olan UVC LED kaynaklar ve kapalı sistemler dezenfeksiyonuna yönelik sistemler geliştirilmiştir. Yapılan çalışmalarda UVC sisteminin yoğun sirkülasyona sahip yerlerde etkinliği test edilmiş, yüksek oranda başarı tespit edimiştir. Günlük 300 hastanın görüldüğü bir sağlık kurumu odasına yerleştirilen LED UVC fan sistemi brüt hacmi 85 m3 olan bir odayı 8,86 dakikada steril hale getirilmektedir.

blank

Yüksek bulaşıcılık oranına sahip ve solunum yolu enfeksiyonu olan coronovirüs havada asılı kalarak damlacık yolu ile ya da doğrudan geçebilmektedir. Hastanelerde damlacık yoluyla bulaş riskini azaltmak için kullanılan çeşitli havalandırma sistemleri bulunmaktadır. UVC’nin özellikle havadaki enfeksiyoz ajanlar üzerinde etkili olduğu, bakteri ve virüslerin nükleik asitlerine zarar verip, benzerlerini önledikleri saptanmıştır.

LED UVC fan ile yapılan çalışmalarda herhangi bir yabancı mikroorganizma oluşumuna rastlanmamıştır. COVID-19 pandemisi sürecinde radyoloji bölümlerinin dezenfeksiyonuna yönelik sürekli güncellenen öneri ve talimat yayınlanmıştır. Bu bilgiler ışığında kapalı devre olan LED UVC fan sistemleri etkili bir yöntem olarak öne çıkmaktadır.

Kore Üniversitesi’nde yapılan testlerde UVC LED kullanılarak virüsler 30 saniye UV-C ışığa maruz bırakılmıştır. İşlem sonucunda %99,9 sterilizasyon sağlanmıştır.

UVC FAN taşınabilir hava temizleyici kanıtlanmış teknolojisini polen, küf, bakteri, virüs, evcil hayvan tüyü, toz akarları sigara dumanı, yemek kokuları, havadaki kimyasallar üzerinde zararlı ozon üretmeden kullanır.

Toplum Sağlığı için Sterilizasyon Kuralları

Okullar, eğitim kurumları, toplu taşıma, ofis, marketler ve üretim merkezleri gibi yerlerde özellikle kullanılması gereken UVC FAN hava temizleyici sayesinde güvenle çalışabilir, eğitim görebilirsiniz. Birçok hastanede ve okulda kullanılmaya başlayan sistem olumlu sonuçlar vermektedir. Dünyaca yaşanılan zor günlerde virüsten korunmak ve sonlanmasını sağlamak için hem kişisel hem de toplumsal kurallara uyulmalıdır.

blank

 

Hava Sterilizasyon Sistemi Satın Almak için Tıklayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir