Kuru Buz
Kuru Buz

Son dönemlerde cafe, restoran, otel ve barlarda sıkça gördüğümüz kuru buz temalı ürünler en çok ilgi çeken ürünler arasında.

 

Peki Kuru Buz (Karbondioksit Karı ) Nedir?

Kısaca açıklamak gerekir ise kuru buz karbondioksit ile yapılan bir çeşit buz diyebiliriz. Biraz daha açmak ve kimyasına girmemiz gerekirse Katı maddeler sudan çok daha yoğundur ve donma noktası da çok daha düşüktür. Sıkıştırılarak gazın dışarı ısı vermesi sağlanır. Dışarı verilen ısı kondansatörler yardımıyla depolanır. Sonrasında birden basınç düşürülerek maddenin, alması gereken ısıyı geri alamaması sağlanır ve böylece ürün buz halinde kalır. Normal oda koşullarında (~1 atm) kuru buzda katı-gaz faz geçişi, süblimleşme olur. Ürün isminin kuru buz olmasının sebebi de budur. Karbondioksit karı ılık yada sıcak su ile temas ederse üründen dumanlar çıkar.

kuru-buz-makinesi

Kuru Buz Endüstriyel Mutfak Sektöründe Nasıl Kullanılır?

Karbondioksit karı endüstriyel mutfak sektöründe sıklıkla sunumlarda kullanılır. Çeşitli yiyecek ve içeceklerin yanında ayrı kaplarda sunum için görsel olarak, barlarda genel alanda dumanl bir görüntü oluşturmak için ya da farklı fikirler ile beslenerek kullanılabilir. Karbondioksit karı ayrıca bazı makinelerin temizliğinde de kullanılabilir. Kuru buz -78 derecededir.

Kuru Buz Nereden Temin Edilir?

Karbondioksit karı piyasada satışta bulunabilecek bir üründür. Ancak en uzun süreli ve makul olanı kuru buz makinesi alarak kendi buzunuzu kendiniz yapmanızdır.

Kuru Buz ile Birlikte Sunum için Ne Kullanabilirim ?

Karbondioksit karı kullanırken daha etkili bir görünüm oluşturmak için sunum yapacağınız ürünler için bir suğutucu kullanabilirsiniz. Özellikle dondurma, soğuk içecek servislerinde meydana gelecek görüntü sıcak havalarda gerçekten etkili olacaktır.

 

kuru-buz-sunum

 Kuru buz makinesi, karbondioksit karı ile ürün sunmak için özel olarak üretilmiş ürünler için 0212 514 51 21 no’lu telefondan yada info@cafemarkt.com adresinden destek alabilirsiniz.

Paylaş
Önceki İçerikHangi Şarap Hangi Peynir ile Sunulmalı ?
Sonraki İçerikDört Adımda Balık Restoranı Açmak
Firmamız cafe, restoran ve otellere porselen, çatal bıçak, endüstriyel mutfak ekipmanları konusunda seçenekler sunmakta olup. Menülere özel konseptler oluşturarak bu konseptleri mekanla bir bütün haline getirmektedir. Müşterilerimize ürünlerimizle birlikte bu konularda tasarım ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Ayrıca üretim tesisimizde farklı, yeni ürünler tasarlamakta ve üretmekteyiz. Bayilikler & Markalar (Tüm ürünler Öztiryakiler güvencesi ile satılmaktadır) Oztiryakiler Ana Bayisi Porterra KitchenAid HamiltonBeach Alfi Ambrogi Coffee Queen CookTek Daub Deglon FAC Grindmaster Guy Degrenne Hatco Hobart Klarco Morello Forni Nuova Simonelli Robot Coupe Rubbermaid SAMSUNG Santos Seltmann Weiden Simag Sico Sveba Dahlen Unox WMF WMF Coffee Machines XTS

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.