Mutfaklarda Sıvı Nitrojen Devri

Mutfaklarda Sıvı Nitrojen Devri
Nitrojenin yoğunlaştırılarak sıvı hale getirilmesiyle nitrojeni sıvı olarak kullanabiliyoruz. Sıvı nitrojen ya da diğer bir deyimle sıvı azot.

Peki sıvı nitrojen mutfakta nasıl kullanılır?

Sıvı nitrojen mutfaklara iki farklı şekilde kullanıma girdi. Öncelikle son zamanlarda kafe, restoran ve otellerin mutfaklarından çıkan ürünlerin sunumlarında gördüğümüz kuru buz formunda. Kuru buz sunumlarda kullanıldığında oldukça hoş ve çarpıcı bir görüntüye sahip oluyor. Şu cafelerde bardakla ya da tabakla önümüze gelen dumanlar çıkaran ürün kuru buz yani.

Mutfaklarda Sıvı Nitrojen Devri

Sıvı nitrojeni kullanmak için üretilmiş özel tasarım tabaklar,bardaklar ve hatta çeşitli ekipmanlar mevcut. Moleküler mutfakta sıkça kullanılan kuru buz sunumları için üretilen tasarım ürünler farklı konseptler içeriyor. Örneğin deniz konseptli ürünler var. Camdan özel olarak üretilmiş deniz kestanesi görünümlü ya da istiridye görünümlü sunum tabakları.

Mutfaklarda Sıvı Nitrojen Devri

İkinci kullanım şekli ise soğutma özelliği ile. -269 Derece de buharlaşan nitrojen ürünleri aniden soğutması hatta dondurması ile ünlü. Soğutma özelliğini barlarda,cafelerde nitron ile soğutulmuş bardaklar buhar saça saça önümüze getirildiğinde çoğu zaman görüyoruz aslında. Dokunduğunuzda elinizi buz gibi bir his kaplıyor. Buz dolabında tutulmuş bardaklardan ise etkisi çok daha uzun süre devam ediyor.

Mutfaklarda Sıvı Nitrojen Devri

Kuru buz ve kullanım ürünleri  ile ilgili talepleriniz için bizler ile irtibat kurabilirsiniz. www.cafemarkt.com info@cafemarkt.com 0212 514 51 21

Paylaş
Önceki İçerikMutfaklarda Moleküler Gastronomi Zamanı
Sonraki İçerikÖzel Tasarım Peugeot Değirmen Çeşitleri
Firmamız cafe, restoran ve otellere porselen, çatal bıçak, endüstriyel mutfak ekipmanları konusunda seçenekler sunmakta olup. Menülere özel konseptler oluşturarak bu konseptleri mekanla bir bütün haline getirmektedir. Müşterilerimize ürünlerimizle birlikte bu konularda tasarım ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Ayrıca üretim tesisimizde farklı, yeni ürünler tasarlamakta ve üretmekteyiz. Bayilikler & Markalar (Tüm ürünler Öztiryakiler güvencesi ile satılmaktadır) Oztiryakiler Ana Bayisi Porterra KitchenAid HamiltonBeach Alfi Ambrogi Coffee Queen CookTek Daub Deglon FAC Grindmaster Guy Degrenne Hatco Hobart Klarco Morello Forni Nuova Simonelli Robot Coupe Rubbermaid SAMSUNG Santos Seltmann Weiden Simag Sico Sveba Dahlen Unox WMF WMF Coffee Machines XTS

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.